to top

Máme Védéčko!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každý den s Martym je jedno velké dobrodružství. Je to pejsek, se kterým se rozhodně nenudíme a musíme být stále v pozoru. To byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli mu najít odpovídající aktivitu. Bull sporty!

Předpokladem takových bull sportů je základní poslušnost. Bez práce není legrace. Z toho samozřejmě Marty není až tak nadšený. Těší se, až bude moct lítat zapřažený do popruhu nebo přeskakovat vše, co mu náš trenér Daniel Žďárský připraví. Každopádně jsme absolvovali první závody v Weight Drag Pull Sprintu. Pejsek v něm musí uběhnout s připnutým závažím 40 m v časovém limitu 60 sec.. Váha činí 75%  váhy pejska. Tozn. že náš Marťas tahá zhruba 11 kg a s tím mastí za mnou jako blesk. Lákám ho totiž na jeho nejoblíbenější hračku, létající talíř:oD Cílem prvních závodů pro nás bylo především doběhnout a mít změřený čas. Což se povedlo na jedničku a Marťas měl obrovskou radost. Jakmile se pejsek naučí, co bude po navlečení speciálního postroje, pak se nemůže udržet a celý natěšený tahá ještě před startem. Jsme rádi, že s ním děláme aktivitu, která ho skutečně baví.

IMG_5310

foto: Irena Vanisova

Letos nás ale čekal ještě jeden velký úkol. 2 výstavy, které jsou potřeba k uchovnění a minimálně tzv. VD (védéčko), což je známka „Velmi dobrý“ . Hodnocení na výstavách je Výborný, Velmi dobrý a Dobrý. Musím se přiznat, že z minulosti moc dobrou zkušenost s výstavami nemám. Je tu konkurenční boj chovných stanic a tahá se za různé nitky. Ačkoli si myslím, že polovina těchto zvěstí je fáma a vzájemně se tak konkurenti jen straší. Každopádně jsme v minulosti měli úspěšného pejska a setkali jsme se s nevolí hlavních lídrů tohoto odvětví i pomluvami, které nemají obdoby. Marťas je zase opačný případ. Úspěšný na výstavách nikdy nebude, jelikož je to drobek a tak se pro změnu musí člověk vypořádat s posměšky, co na té výstavě vlastně děláme. Člověk se zkrátka nezavděčí.

Každopádně jsme v červenci absolvovali jednu národní výstavu v Mladé Boleslavi a oslavovali první Védéčko. Všichni na nás koukali jak na blázny, co se radují z kočičího zlata:oD Nyní nás čekala speciální výstava. Tam se sejdou všichni, co v tomto světě stafbulíků něco znamejí. Téměř 300 psů, rozhodčí z dalekých krajů a hodnotící pohledy ze všech stran. Tady má každý patent na to, jak má takový pes správně vypadat. Rozhodli jsme se to vzít s humorem a musím říci, že jsem se skutečně bavila. Teda když pominu 2 a půl hodiny v kruhu, kdy krápalo, teplo mi teda taky zrovna nebylo a Marťas vůbec nechápal, proč nemůže běhat za každou fenkou, štěňátkem nebo dítětem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stojím si takhle v řadě a čekám na posouzení, když se zpoza stanu objeví paní a na zapisovatelku pokřikuje, že předváděný pes je z jejich chovky a mrká na ni. Kouknu na přítele a dělám grimasu “ koho to ku…a zajímá“:oD. Pak 2 dámy, které vypadají jak trolové z pohádky od Disneyho peskují své svěřence, vystavující pejsky v kruhu. Fakt je to srandovní, když nastoupí troll ve svítivě zelené mikině s rukama v bok…počkat, ještě měla brýle…a s přísným výrazem nadává vedle stojícímu kolegovi, ať nenechá psa válet na zemi (čekala nás ještě hoďka a půl čekání). Jo a pak paní s palačinkama, která si vyndala kýbl nuttely a lžičkou ji nandavala do menší nádoby, kterou pak používala na ty palačinky. Fronta jako blázen a ona  si pomaloučku, v klídečku upatlávala obě ruce, jelikož jí vždy půl lžičky vytekl ven. Nemusím asi dodávat, že jsem se palačinky nedočkala.

Po posouzení všech psů došlo k vyřazování těch, co dostanou jen zmiňované „védéčko“. Vyhlásili asi 20 psů, včetně některých v minulosti úspěšných a my tam stáli dál. Začala jsem se hrozně smát a dělat posunky na přítele, že to si asi dělají srandu.  A ……jako poslední vyřazení jsme byli právě my. Máme „védéčko“!!!Vysmátí jak leča, pobaveni nechápavými pohledy protihráčů, jelikož nás zapisovatelky nechali až do poslední chvíle v kruhu, jsme si to štrádovali domu.

Doufám, že se nikdo neurazí. Psí výstavy mají určitě své opodstatnění pro udržení standardu chovného psa a člověk se tu dozví i spoustu užitečných informací. Jen ty situace jsou někdy opravdu srandovní a na hlavu. Pokud máte pejska jako člena rodiny, tak vám může přijít toto poměřování a hodnocení uší, ocasu a dalších částí vašeho psa přihlouplé. Martyho naštěstí nemáme pro naší vlastní obživu, ale proto, abychom mu dávali svou lásku, kterou nám mnohonásobně vrací.

IMG_5316

foto: Iveta Vanisova

Lucka


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/42838/virtual/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Comment