to top

Filmový podzim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podzim je tu a s ním i více času, který trávíme v kině nebo zachumlaní doma u televize s tlustýma ponožkama a hrnkem teplého čaje. Mě nevyjímaje. A tak jsem vždy ráda, když mi filmový průmysl má co nabídnout . Odmítám totiž koukat na Výměny manželek a další podobné show.

Mí blízcí vědí, že jsem velký Masarykofil. Takže se moc těším na filmovou adaptaci Hovorů s T.G.M.. Mám stejnojmennou knihu (a ještě k tomu Čtení s T.G.M.), kterou jsem ulovila v mém oblíbeném antikvariátě na Národní třídě (..doporučuji!!..). Z těchto hovorů, které sepsal Karel Čapek, jsem si vytvořila obrázek Masaryka jako kombinaci Jamesa Bonda v exilu, Sokrata v politice a filosofii a patriota, jakým byl William Wallace ve filmu Statečné srdce. O tom, že mám bujnou fantazii není pochyb:oP. Premiéra tohoto počinu, kde hlavní roli hraje Martin Huba a Jan Budař je plánována na konec října. Zcela logicky vzhledem ke 100. výročí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koho byl zajímal spíše Čapek, tak doporučuji cyklus „Na návštěvě u Karla Čapka“ v archivu ČRo Dvojka

Premiéra, na kterou ale už čekat nemusíte je První člověk, životopisné drama Neila Armstronga, kterého ztvárnil Ryan Gosling…..doufám, že bude mít možnost alespoň na chvilinku ukázat své krásné tělo:o)….Ale samozřejmě jde o herecký výkon:oD Moc toho o Neilu zatím nevím, ale díky super stolní hře, kterou vám mimochodem taky moc doporučuji, vím, že plastové lahve byly vynalezeny až po prvních krocích člověka na měsíci. To je slušnej základ, ne? Na tuto vesmírnou parádu si určitě zajdu do 4D, ať to stojí zato.

Timeline_06

Ve hře Timeline zařazujete různé události a vynálezy do časové osy

Na čem teď ale opravdu ujíždím je seriál The Crown z produkce Netflix. Příběh Alžběty II., nejdéle vládnoucí britské panovnice a života na královském dvoře. Claire Foy, kterou jsem předtím vůbec neznala ji ztvárňuje s neskutečnou grácií a respektem a John Lithgow je Churchill přesně podle mých představ (přestože je herec asi o 30 cm vyšší než opravdový Churchill:o)). Nejde pouze o popisné vyprávění, ale o komplexní pohled na britskou politiku a společnost, o roli církve a tradice v královské rodině. Pro mě naprosto fascinující prostředí, kde s každým dílem odkrýváte historické skutečnosti, které vás nenechají chladnými. To vše podtrhuje hudba mého oblíbence Hanse Zimmera. Seriál získal na ČSFD 91% a to už něco znamená.

3a9321917fdf80786a686dff4872e37fb01bdb01

Zkoušela jsem doma prosadit, aby mi Přéma říkal „Your Majesty“, ale to nevyšlo. Každopádně tento typ silných žen mi je obrovskou motivací 

No a na závěr si nenechte ujít Bohemian Rhapsody…životopis Freddieho Mercuryho a skupiny Queen. Pro mě byl vždy bizardní figurkou spojenou s tehdejším tabu homosexuality a AIDS, ale především s naprosto nezapomenutelnými songy. Myslím, že hodně z vás zažilo na závodech nebo jiných soutěžích všeobjímající pocit hrdosti a spokojenosti při skladbě We Are The Champions. Já si to moc dobře pamatuji z dob, kdy jsem závodila jako dobrovolný hasič a byla to totální pecka.

bohemian-rhapsody-BR-COMP-38_IV_Fin8_rgb

Jak tak píšu tento článek, tak zjišťuji, že mě aktuálně nejvíc zajímají životopisné filmy. Skutečnost hlavní postavy dává příběhu náboj reality a uvěřitelnosti. Takové filmy jsou pro mě velkou inspirací a možná i náhradou sebevzdělávacích knih, kde máte od A do Z vše k jakékoli problematice. Někdy mi přijde, že snad vyšla i kniha, jak si správně dojít na toaletu, ušetřit u toho co nejvíc času nebo vydělat i z toho ho…co nejvíc peněz.

Ale mám ještě jeden tip pro opravdové fajnšmekry od režiséra filmu Dogville (kde hlavní roli ztvárnila Nicol Kidman). Jedná se o „psychopatického“ režiséra Larse von Triera a jeho kontroverzní Jack staví dům. Na festivalu v Cannes prý diváci odcházeli v půlce představení. Ale myslím, že to bylo z důvodu, že nebyli schopni odlišit obsah od brutální formy filmu. Na to prostě musíš mít koule:oP

Užívejte podzim a doufám, že vám můj článek byl inspirací

Lucka

Lucka

Leave a Comment